Kako pomoći djetetu da se uspješnije nosi sa neuspjehom i porazom?

Dijete u dobi od šest do osam godina lakše podnosi neuspjeh, te su suradnja i natjecanje u naglom razvoju. Ipak, nekoj djeci poraz i neuspjeh još uvijek teško padaju. Što možemo učiniti?

Djeca trebaju znati da će ponekad oni pobijediti, a da će ponekad pobijediti netko drugi. Dijete treba naučiti da je najvažnije zabaviti se i razvijati razne vještine odnosno dati sve od sebe.

Što učiniti?

Način na koji razgovarate s djetetom može ohrabriti suradnički način igre i naučiti ga da bude „dobar pobjednik“ i „dobar gubitnik“. Evo nekih primjera:

Umjesto da kažete: Probajte:
„Što sad plačeš? Ne moraš uvijek ti biti pobjednik!“ „Svatko ima priliku pobijediti. Možemo čestitati bratu!“
„A, joj, to je već treći put da gubiš!“
„UAAA, baš koma, dobio si kartu „odi na start“!“ „Sad se možemo igrati duže!“
„Plačljivko!“ „Vidim da plačeš jer ti je brat srušio figuricu! Žao mi je! Kad odlučiš možeš nam se opet priključiti u igri.“
„Ti si pobijedio. Bravo!“ „Baš si dobro ovo odigrao. Zbilja ti ide sve bolje i bolje!“